Rezonująca empatia czyli o życzliwości do samych siebie

„Ludzie używają języka do budowania między sobą więzi, ale także do oddzielania się od siebie i odtrącania – pisze Sarah Peyton, trenerka Porozumienia Bez Przemocy, w książce <<Towarzyszę sobie z życzliwością>>. – Gdy słowa rezonują, pojawia się więź z innymi lub sobą. (…) Sposób, w jaki ludzie mówią do samych siebie, może w nich długoterminowo budować poczucie stabilności i dobrostanu albo wręcz przeciwnie, stres i brak odporności. Gdy zmienia się sposób, w jaki osoba do siebie mówi, zmienia się też działanie jej mózgu. Język to punkt wyjścia do czułości wobec siebie.” 

„Panika nie bierze się znikąd, zmartwienia mają więcej sensu, niż się nam wydaje, nawet ból, który zawsze nam towarzyszy, ma cel. (…) na wszystko możemy spojrzeć ze współczuciem – nawet na nasze blokady, zmagania i momenty z przeszłości, które napełniają nas żalem. (…) każda relacja pozostawia w nas ślad. Mocno wpływa na nas nie tylko organizm matki podczas okresu płodowego czy rodzice i opiekunowie podczas pierwszych lat życia, ale mogą odmienić nas oparte na trosce dorosłe relacje, które uleczą rany dawnych traum.”

„Ludzie nie są stworzeni do cierpienia w samotności, myślenia o sobie negatywnie czy zadręczania się w izolacji. Jako człowiek istniejesz, by być kochanym. Gdy czujesz się bezpiecznie, działasz na pełnych obrotach i możesz siebie poznawać, a także odkrywać, czego naprawdę pragniesz. Ponadto zaczniesz lepiej rozumieć innych ludzi i będzie ci to przychodzić z coraz większą łatwością. (…) Gdy budujemy w swoich głowach dobre miejsce do życia dla siebie, uczymy się też stawać po swojej stronie.” 

Z życzliwością. 

Od Wydawcy:

TOWARZYSZĘ SOBIE Z ŻYCZLIWOŚCIĄ – podręcznik i ćwiczenia Resonant Healing (pakiet)

Jak zmienić wewnętrznego krytyka w przyjaciela

Obdarzanie siebie czułością, życzliwością, współczuciem i miłością wydaje ci się niemożliwym zadaniem? Narracja w twojej głowie podsuwa ci samooskarżenia, krytykę i wstyd? Na myśl o samotności wpadasz w panikę, bo bez aprobaty ze strony innych ludzi nie widzisz w sobie wartości? Trudne doświadczenia z przeszłości kładą się cieniem na twoim życiu, uniemożliwiając ci wykonanie kolejnego kroku? Oto książki dla ciebie.

Podręcznik i ćwiczenia Towarzyszę sobie z życzliwością Sarah Peyton to solidna porcja przystępnie podanej wiedzy o działaniu mózgu oraz ćwiczeń i prowadzonych medytacji (dostępnych również w formie nagrań), których celem jest wpłynięcie na pracę mózgu w taki sposób, by twoja głowa stała się dla ciebie przyjaznym miejscem do życia.

Sarah Peyton, twórczyni metody Resonant Healing, sięga do najnowszych osiągnięć neuronauk, psychologii traumy i mocy empatii, teorii poliwagalnej i uważności, kreując program samouzdrowienia, który dosłownie zmienia ludzki mózg, przywracając mu harmonię, zdolność samoukojenia i otaczania się czułością.

Z obu książek dowiesz się:

 • co to znaczy, że ludzki mózg jest stworzony do relacji?
 • czym jest rezonująca komunikacja i w jaki sposob wzmacnia i pogłębia nasze relacje z sobą i innymi?
 • jak zrozumieć, co tak naprawdę chcą nam przekazać wewnętrzne narracje pełne presji i pogardy?
 • czy możemy wspierać powstawanie nowych połączeń nerwowych w mózgu?
 • jak nauczyć się odczuwać wobec siebie czułość, życzliwość, empatię i współczucie?
 • czy można zerwać umowę, którą nieświadomie zawarło się ze sobą?
 • jak otoczyć troską siebie w traumatycznym momencie – nawet takim, który od dawna należy do przeszłości?
 • co zrobić ze strategiami przetrwania, które kiedyś były użyteczne, dziś jednak stanowią przeszkodę w drodze do dobrostanu?
 • jak słuchać siebie, by naprawdę siebie zrozumieć i zostać swoim bliskim towarzyszem?
 • co z tego, co nas kształtowało od początku życia, zawsze możemy zmienić?
 • czy można odzyskać radość, entuzjazm, zachwyt i głębokie relacje z innymi ludźmi?

Każdy rozdział PODRĘCZNIKA zawiera porcję wiedzy o działaniu mózgu i układu nerwowego, praktyczne wskazówki i strategie oraz prowadzone medytacje. Ta książka wprowadzi cię w temat rezonującej komunikacji i emocjonalnej czułości. Wskaże ci drogę ku samowspółczuciu, łagodności i życzliwości wobec siebie. Pokaże ci, jak można wpływać na neuroplastyczność swojego mózgu i wesprzeć się w walce z traumą, automatycznymi reakcjami walki / ucieczki / znieruchomienia oraz dysocjacją. Wprowadzi cię w temat samoregulacji i sieci spoczynkowej, której głosem jest nie zawsze życzliwy wewnętrzny narrator.

ĆWICZENIA zawierają wiedzę o neurobiologii relacji oraz liczne zadania, prowadzone medytacje, przykłady i opisy przypadków oraz wskazówki do własnej pracy z dziennikiem. Sednem książki jest praca z nieświadomymi kontraktami – obietnicami, które składamy samym sobie. Ćwiczenia wprowadzą cię w praktykę rezonującej komunikacji, wskażą drogę do samowspółczucia, pomogą odnaleźć w sobie źródła autosabotażu i narzucane sobie ograniczenia, pozwolą zrozumieć różnorodność emocji; efektem jest lepsze zrozumienie siebie i odblokowanie swojej emocjonalnej ekspresji.

nagrania medytacji w formacie MP3 do pobrania – link znajdziesz w książce

Sarah Peyton to amerykańska trenerka rezonującego języka (Resonant Healing) i Porozumienia bez Przemocy, pasjonatka neuronauk zakochana w nieskończonym potencjale ludzkiego mózgu. Od kilkunastu lat przekazuje swoją wiedzę, prowadząc warsztaty i indywidualne konsultacje, pomagając ludziom radzić sobie z PTSD, depresją i lękiem oraz zmieniać skłonność do gwałtownego wpadania w reakcję walki, ucieczki lub znieruchomienia w samowspółczucie i umiejętność otaczania się troską. Kluczem jest wiedza o tym, jak działa mózg i jak reaguje na rezonowanie.

Wydawnictwo CoJaNaTo https://cojanato.pl/produkt/towarzysze-sobie-z-zyczliwoscia-podrecznik-i-cwiczenia/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s