Nie ma mnie tutaj

Nie ma mnie tutaj
By Thich Nhat Hanh

Mam ucznia w Wietnamie, który chce zbudować stupę na moje prochy, kiedy umrę. On i inni chcą umieścić tabliczkę ze słowami: „Tu leży mój ukochany nauczyciel. ” Powiedziałem im, żeby nie marnowali ziemi świątyni.

„Nie wkładaj mnie do małego garnka i nie wsadzaj mnie tam” powiedziałem. „Nie chcę tak dalej trwać. Lepiej byłoby rozsypać prochy na zewnątrz, aby pomóc drzewom rosnąć. ”

Zasugerowałem, że jeśli nadal nalegają na budowę stupy, to mają tabliczkę z napisem: „Nie ma mnie tu. ” Ale gdyby ludzie tego nie rozumieli, mogliby dodać drugą tabliczkę, „Ja też tam nie ma. ” Jeśli ludzie nadal nie rozumieją, to możesz napisać na trzeciej i ostatniej tabliczce: „Może mnie znaleźć w Twoim sposobie oddychania i chodzenia. ”

Moje ciało się rozpadnie, ale moje działania będą mnie kontynuować. W moim codziennym życiu zawsze ćwiczę, aby widzieć moją kontynuację wokół mnie. Nie musimy czekać do całkowitego rozwiązania tego organu, aby kontynuować – trwamy w każdej chwili.

Jeśli myślisz, że jestem tylko tym ciałem, to naprawdę mnie nie widziałeś. Kiedy patrzysz na moich przyjaciół, widzisz mój ciąg dalszy. Kiedy widzisz kogoś, kto idzie ze współczuciem, wiesz, że jest moim kontynuacją.

Nie rozumiem, dlaczego musimy mówić „umrę”, bo już widzę siebie w Tobie, w innych ludziach i w przyszłych pokoleniach.

Nawet gdy chmury nie ma, to nadal jest śnieg lub deszcz. To niemożliwe, żeby chmura umarła. Może stać się deszczem lub lodem, ale nie może stać się niczym. Chmura nie musi mieć duszy, aby kontynuować. Nie ma początku ani końca. Nigdy nie umrę. Nastąpi rozwiązanie tego ciała, ale to nie oznacza mojej śmierci.

Będę kontynuować, zawsze.

Fragment filmu Thich Nhat Hanh „W domu na świecie: Historie i Essential Teachings from a Monk’s Life” (2015)

(źródło: FB strony plumvillage.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s