12 lekcji duchowych na każdy miesiąc

PIEKNE LISTKISTYCZEŃ – WIEM, DOKĄD ZMIERZAM – stwórz MAPĘ CELÓW, bądź twórczynią swojego życia. Określ, co w ciągu roku chciałabyś osiągnąć/zmienić, opisz to, nazwij lub narysuj/naklej symbole swoich planów na kartce i powieś w widocznym miejscu, by podświadomie inspirować się komunikatami, które sama do siebie nadasz. Nienazwane nie istnieje, więc głośno wypowiedz, czego pragniesz.

LUTY – ZAKOCHAJ SIĘ W SOBIE – naucz się życzliwej i akceptującej miłości do siebie, to będzie solidna podstawa dla wszystkich Twoich kolejnych relacji i związków, nie tylko miłosnych. Akceptacja swoich jasnych i ciemnych stron pozwoli również przyjąć innych, takimi jakimi są, bez zbędnej idealizacji (nieuchronnie prowadzącej do rozczarowań).

MARZEC – JESTEŚ KOMPLETNA – mit o dwóch połówkach to… tylko mit. Nie musisz nikogo dopełniać, nie szukaj idealnie pasującego do siebie partnera. Pomyśl o związku jak o dwóch królestwach, swoim i tej drugiej osoby, z których nawzajem można czerpać, ale też ma się czym wymieniać.

KWIECIEŃ – CZARUJ SLOWAMI – słowa kształtują rzeczywistość  – sprawdź jak to działa. Mów jak najczęściej: proszę, dziękuję, przepraszam. Zobacz, jak zmieni się przestrzeń wokół ciebie, jak zmieniać się będą, oczywiście na lepsze!, Twoje relacje.

MAJ – BUDUJ PEWNOŚĆ SIEBIE – dobra samoocena jest kluczowa np. do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ze stresem, w kryzysie. Na pewność siebie – rozumianą jako znajomość własnych zasobów ale i ograniczeń – wpływają m.in.: uważność, optymizm, wartościowe odżywianie, dbałość o formę fizyczną i formę psychiczną (życie zgodnie z tym, w co wierzysz i w zgodzie ze sobą).

CZERWIEC – BUDUJ KOMPETENCJE – załóż dziennik kompetencji – zapisuj w nim, co poszło ci dobrze, a co chciałabyś poprawić, wiedzieć lepiej. Zastanów się, co zrobisz inaczej następnym razem, by wyszło ci lepiej. Chwal się za to, co robisz dobrze.

LIPIEC – NAUCZ SIĘ CZEGOS NOWEGO – nie poprzestawaj na tym, co już umiesz i co wiesz. Przekraczaj swoją strefę komfortu – to konieczne, by nie zasklepić się w tym, co masz, to niezbędne, by rozwijać się dalej.

SIERPIEŃ – ĆWICZ UWAŻNOŚĆ – uważność pozwala prawdziwie żyć, nie w oczekiwaniach i wspomnieniach, ale w czasie teraźniejszym, w tym, co akurat przeżywamy. Uważność to najlepszy nauczyciel, wzbogaca wartość pozytywnych przeżyć, pozwala zdystansować się do cierpienia. Uczy przyjmować świat jakim jest i działać tam, gdzie mamy wpływ.

WRZESIEŃ – NIE WYRZUCAJ, NAPRAWIAJ. W świecie nadmiaru łatwo jest pozbywać się zużytych a nawet lekko uszkodzonych przedmiotów. To się, niestety przenosi na relacje – jeśli rzeczywiście coś się psuje między tobą a kimś innym, a zależy ci na tej relacji, spróbuj tę relację naprawić, nie czekaj aż konflikt się pogłębi albo ta druga strona coś zrobi.

PAŹDZIERNIK – INSPIRUJ SIĘ! Załóż zeszyt inspiracji – wpisuj swoje pomysły, zachwycające cię cytaty, myśli warte zatrzymania. Możesz to robić także w telefonie lub tablecie. Często tam zaglądaj, by karmić duszę i inspirować umysł do rzeczy i spraw, które są dla Ciebie ważne albo po prostu piękne.

LISTOPAD  – ZMIANĘ SWIATA ZACZNIJ OD ZMIANY SIEBIE. Nie mamy wpływu na innych, nie są naszą własnością, nie możemy nimi zarządzać choć często usiłujemy wpływać. „Bądź zmianą, którą chciałbyś zastać” – mówi znane powiedzenie. Ty daj temu początek. A ponieważ jesteśmy ze sobą połączeni, za twoją zmianą pójdą zmiany innych. Uśmiechaj się więc częściej i patrz, że inni też częściej się śmieją. Chcesz, żeby świat był lepszym miejscem? Pomagaj innym, zacznij od siebie.

GRUDZIEŃ – ODPOCZYWAJ. Niedziałanie, jest równie ważne, jak działanie. Trzeba dać sobie czas i nie robić nic. Nie mieć w stosunku do siebie oczekiwań, nic nie chcieć. Choć przez pół godziny dziennie, a może uda się od czasu do czasu nawet cały dzień? Wszystkiego dobrego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s