Edukacja o empatii, empatia w edukacji

Nie da się przejść przez życie bez nieporozumień, konfliktów, zranień i cierpienia. Konflikt, jak się okazuje, jest jednym z najczęstszych sposobów, w jaki ludzie komunikują się ze sobą. Liv Larsson, trenerka Porozumienia Bez Przemocy, autorka wielu książek z zakresu komunikacji uważa, że konflikty pomagają nam rozkwitać jako jednostkom i społeczeństwom, o ile stawiamy sobie pytania, jak konflikt wpływa na każdego, kogo dotyczy. Czyli, jeśli mediujemy z empatią. Opisując fakty, nie oceniając.

Sednem Porozumienia Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication), którego twórcą był psycholog Marschall B. Rosenberg, jest działanie, mówienie i słuchanie z intencją budowania kontaktu czyli dążenie do uświadomienia sobie, wyrażenia i usłyszenia tego, co jest ważne w tym momencie dla WSZYSTKICH osób zaangażowanych w sytuację.

Podstawowe założenia Porozumienia Bez Przemocy:

1/ Wszyscy ludzie mają takie same potrzeby ale różne strategie do ich spełnienia

2/ Wszyscy dążymy do zaspokojenia potrzeb, to determinuje nasze zachowania

3/ Ludzie działają nie przeciwko innym, lecz chcąc zaspokoić swoje potrzeby

4/ Własne potrzeby są tak samo ważne jak potrzeby innych

5/ Uczucia informują nas o naszych zaspokojonych lub niezaspokojonych potrzebach

6/ Ludzie chętniej przyczyniają się do dobra innych, o ile jest to ich własny wybór

W budowaniu relacji z innymi kluczowa jest empatia – zarówno do innych, jak i do siebie. Jeśli takiego sposobu porozumiewania się nauczymy nasze dzieci, jest szansa, że w przyszłości, jako dorośli, mimo różnic, będą potrafili się dogadać – i z partnerami, i w pracy, i w polityce, i z sąsiadamiczy z własnymi dziećmi.

Wydawnictwo CoJaNaTo (cojanato.pl) wydało fantastyczną książkę z gotowymi scenariuszami zajęć Porozumienia Bez Przemocy, pod tytułem EMPATIA ZMIENIA NAS, SZKOŁĘ, ŚWIAT. To lektura obowiązkowa nie tylko dla nauczycieli, wychowawców, ale i rodziców, którzy chcieliby – zwłaszcza w świecie agresywnych zewsząd bodźców i komunikatów – uczyć swoje dzieci świadomości uczuć, świadomości potrzeb, nazywania ich ale i słuchania o nich od innych, bez oceniania. To książka, która pięknie edukuje o budowaniu relacji, czyli o tym, co w życiu najważniejsze. Szczerze polecam, a Autorkom – Joannie Berendt, Paulinie Orbitowskiej-Fernandez i Magdalenie Sendor – oraz Wydawnictwu CoJaNaTo gratuluję.

Renata Mazurowska

PS. Na stronie wydawnictwa cojanato.pl są do ściągnięcia darmowe załączniki do scenariuszy (m.in. tabele z listami uczuć, potrzeb, formularze ćwiczeń) oraz bezpłatny fragment książki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s