Nie mówić, nie czuć, nie ufać

„Mówi się, że główny pokój w domu rodziny dotkniętej alkoholizmem zajmowany jest przez hipopotama, którego istnienia wszyscy stanowczo zaprzeczają.

W rodzinie ustalone zostają trzy reguły, których przestrzeganie staje się życiową koniecznością:

Nic nie mówić!
Niczego nie odczuwać!
Nikomu nie ufać!

Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju, a elementem tego milczenia jest udawanie, że wszystko jest w porządku. Wiadomo, że dzieci w rodzinach alkoholików, mimo fatalnego traktowania, bywają zwykle bardzo lojalne wobec rodziców… Odwagę, by wyrazić swój gniew, ma tylko ten, kto nie boi się zostać samotnym. Zatrzymywanie gniewu w sobie jest równoznaczne z uchylaniem się od odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego objawianie swego gniewu jest tak trudne. Łatwiej jest przyjąć postawę zawiedzionych życiem, obarczając innych winą za nasz nieudany los. Nie ma nic trudniejszego od wzięcia odpowiedzialności za swoje dobre samopoczucie.”

Tommy Hellsten, „Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików”

2 komentarze

  1. To prawda, niełatwo się zdobyć, ale może w ostatecznym rozrachunku warto…? Po to, by doświadczyć innych relacji: wartościowych, wspierających, budujących. Można spróbować różnych form wsparcia – jest sporo książek niosących autopomoc, są grupy wsparcia, i oczywiście wspierająca psychoterapia, która pomaga zatroszczyć się o siebie, uznać siebie. Po to, by życie mogło być doświadczane jako dobre, a nie tylko trudne… Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie! Renata Mazurowska

    Polubienie

  2. Niestety, dorosli którzy wychowali się w rodzinach alkoholowych to często ludzie tak pokiereszowani przez los, że nie potrafią już ufać, kochać, budować relacji, żyć w społeczeństwie. No to wymaga wiele pracy i świadomości z czym właściwie ta osoba się mierzy. Na to niełatwo się zdobyć. Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s