Rozstania, które zmieniają

Paris%2520Nice%2520019Rozwód nie bez powodu uważany jest za przeżycie traumatyczne, bliskie poczuciu, jakby ktoś ważny dla Ciebie umarł… Bo to z pewnością jest śmierć – śmierć marzeń, planów, wyobrażeń; tego, w co wierzyłaś, w co się zaangażowałaś… Każda i każdy z nas oczywiście przeżywa rozstanie na swój sposób, zgodnie ze swoją wrażliwością, dojrzałością, zasobami albo brakiem tychże, ale na ścieżce rozwoju osobistego spotykam wiele kobiet, dla których rozwód był przeżyciem silnie transformującym, często „przebudzającym”, początkiem nowego, bo świadomego życia.
Po rozstaniu, zwłaszcza silnie emocjonalnym, raniącym, krzywdzącym – los niejako wymusza na nas, by udać się w podróż w głąb siebie, przeformułować świat wartości – w tym zredefiniować miłość – byśmy się dowiedziały i uznały, że najważniejszy związek, jaki mamy w życiu, to związek z samą sobą.
Jakże często zaniedbany…
Gdy to już wiemy, miłość innych staje się darem, ale już nie bezwzględnie oczekiwaną koniecznością – bo kochając siebie, doceniając siebie, akceptując swoje braki i zasoby – jędrne czy pokryte zmarszczkami, cierpliwe czy niecierpliwe, analityczne czy spontaniczne – kochamy też cały świat, innych ludzi, ze wszystkim co sobą wnoszą, co mają. Nie oczekujemy, że nas nakarmią, bo jesteśmy nakarmione. Jeśli same chcemy karmić, to z chęci dzielenia się, a nie oczekiwania wzajemności i nie kosztem siebie, nie kosztem naszej relacji z samą sobą.
Jak do tego dojść?
Zerwanie bliskiej więzi zawsze jest trudne i bolesne, nawet jeżeli to Ty podjęłaś decyzję o rozstaniu. Jeśli decyzję podjął On/Ona – dochodzi poczucie odrzucenia, porzucenia, co potęguje ból, rozczarowanie, poczucie przegranej. To trudny czas, bo masz wiele zadań przed sobą a niewiele sił, by im podołać. Dlatego pierwszym i koniecznym krokiem jest zadbanie o siebie, troszczenie się o siebie, świadoma droga by wrócić do siebie, do domu – Odbudowana, Silniejsza.
Wszystko, czego potrzebujesz, już masz. W sobie. Tylko może o tym zapomniałaś, przestałaś wierzyć w swoją siłę.
Odkryj ją na nowo – pomogę Ci odnaleźć i wzmocnić Twoje osobiste zasoby. Zapraszam do Grupy Wsparcia PO ROZWODZIE.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s