Mindfulness działa tylko wtedy, gdy praktykujesz :)

Okazja do praktykowania Mindfulness nadarza się wspaniała, zwłaszcza teraz, w czasach pandemii, kiedy w grę wchodzą tylko kursy online lub korzystanie z książek i nagrań. Wydana przepięknie przez Wydawnictwo Sensus książka „MINDFULNESS znaczy SATI. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness” Tomasza Kryszczyńskiego, doświadczonego nauczyciela mindfulness, wzbogacona nagraniami medytacji na CD, pomoże nam skorzystać z tego, co praktykowanie uważności daje. A daje sporo, co udowadniają badania:

– redukcję stresu

– spokój, zmniejszenie napięć psychicznych

– zmniejszenie bólu

– redukcję lęku, stanów depresyjnych

– wzmocnienie koncentracji

– poprawę pamięci

– wzmocnienie odporności organizmu.

To wszystko prowadzi do odczuwania wyższego komfortu psychicznego, poczucia szczęścia, choć sytuacja praktykującego obiektywnie się nie zmienia. To nie czynniki zewnętrzne decydują o odczuwaniu dobrostanu psychicznego lecz wewnętrzny spokój jaki uzyskujemy praktykując mindfulness, czyli świadome bycie tu i teraz, bez oceniania, bez oczekiwań, bez próby wpływania na rzeczywistość.
Nie trzeba wiele, zacznij tu, gdzie teraz jesteś: od świadomego oddychania, od uważnego spaceru, od zaangażowanej czynności, cokolwiek robisz – jesz, rozmawiasz z kimś, bawisz się z dzieckiem, a nawet gdy zmywasz czy pracujesz. Wszystko może być okazją do świadomego bycia tu i teraz. Do zatrzymania. Do oddychania. Do uzyskania spokoju, wolności i szczęścia.
Juz samo obcowanie z tą książką jest jak pierwsza lekcja mindfulness – polecam!
Renata Mazurowska

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s